سپر جلو خودرو 

سپر جلو در خودرو، سازه‌ای است که برای جلوگیری از آسیب به خودرو به آن متصل می‌شود. سپر یا به خودرو شما متصل است و یا جداگانه ساخته شده و هنگام مونتاژ به ماشین می‌پیوندد. وظیفه این قطعه، دفع ضربه‌های غیرحاد و کاهش هزینه‌ای است که شما برای نوسازی یا تعمیر ماشین صرف می‌کنید.


تاریخچه سپر خودرو

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید سپر، در سال 1904 و به عنوان یک قطعه کاملا تزئینی به اتومبیل‌ها اضافه شد. بعد از آن و در طول بیش از صد سال، توسعه‎های متعدد، پیشرفت در فناوری و مواد به کار رفته و تمرکز افزایش یافته بر کاربرد خودرو و ایمنی مسافران، سپر جلو را به چیزی که امروز هست تبدیل کردند. سپرها مشکل عدم تطبیق در ارتفاع را حل می‏کنند و باعث می‌شوند در تصادف‌های جزئی، عابران حداقل آسیب را ببینند. 

عملکرد سپر خودرو

سپر جلو، با پراکنده‌سازی انرژی جنبشی یا کینتیک در یک تصادف، آسیب وارد به اجزای اتومبیل را به حداقل می‌رسانند. این  انرژی، نتیجه مستقیم جرم اتومبیل و سرعت است و فرمول‌های محاسباتی مخصوص به خودش را دارد. از آن جایی که انرژی یک ضربه یا تصادف، بیش از هر نقطه‌ای از ماشین روی انتهای جلو و عقب متمرکز خواهد شد، سپری که با سرعت پنج مایل بر ساعت (نزدیک به هشت کیلومتر بر ساعت) بتواند جلو ضربه را بگیرد، باید چهار برابر قدرتِ یک سپر مشابه با توانایی ضربه‌گیری دو و نیم مایل بر ساعت را داشته باشد. البته وزن سپر هم در تکمیل سازه ماشین اهمیت زیادی دارد، اگر سپر تنها کمی اضافه وزن داشته باشد یا از حالت ارگونومیک فاصله بگیرد، ماشین سنگین‌تر می‌شود و کارآمدی سوخت بهینه نخواهد بود.


نقش سپر ماشین

این روزها بیشتر از هر زمان دیگری، مبحث ایمنی عابران مطرح شده و در طراحی ماشین‌ها مورد توجه قرار می‏گیرد. سپرهای خودرو هم طوری ساخته می‏شوند که میزان آسیب به عابر پیاده را به حداقل برسانند. این سپرهای ایمنی از مواد قابل انعطاف ساخته می‌شوند تا در صورت برخورد ضربه شدیدی ایجاد نکنند. همچنین در سال‌های گذشته، سپر ماشین‌ها کمی پایین‌تر در نظر گرفته و از فوم یا پلاستیک قابل شکستن طراحی می‌شوند تا در اثر برخورد با پا، موجب شکستگی یا آسیب شدید نشوند.

مواد تشکیل دهنده سپر خودرو

همان طور که گفتیم، کمپانی‌های مدرن ماشین‌سازی سعی می‎کنند سپرهای مدرن را از جنس فوم و پلاستیک‌های نرم و منعطف بسازند تا در صورت تصادف، به افراد آسیب نزنند. اما خیلی از سپرها هنوز به شیوه کلاسیک و با استفاده از فلز و فیبر کربن ساخته و در فرایند مونتاژ به خودرو اضافه می‌شوند. خودروهای آفرود و ماشین‌های سنگین معمولا سپر فلزی دارند اما برای ماشین‌های سبک شهری، سپرهای پلاستیکی هم عملکرد خوبی خواهند داشت.© Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش

secured