بزرگترین فروشگاه لوازم یدکی و ابزارآلات

سیلندر خودرو

    سیلندر

انتخاب خودرو

برندها brands


 سیلندر چیست؟

سیلندر خودرو هسته مرکزی موتور اتومبیل است، نیروی محرکه ماشین با انفجار سوخت در این مکان تامین می‌شود؛ داخل موتور اتومبیل استوانه‌های توخالی قرار دارد که محل بالا و پایین رفتن پیستون خودرو است، جنس دیواره‌های سیلندرها معمولا آلومینیومی یا چدنی است، این دیواره‌ها برای حرکت پیستون‌ها باید کامل صیقل داده شوند.

کم کردن اصطکاک میان پیستون و جداره سیلندر نیازمند صیقلی بودن سطح داخلی سیلندر است، زیرا اصطکاک باعث تولید حرارت زیاد و هدر رفتن انرژی می‌شود که با این کار می‌توان میزانی از این هدر رفت را کم کرد.
طرز کار سیلندر

سیلندر (cylinder) شبیه به یک استوانه است که داخل این استوانه اجزایی وجود دارد برای مثال می‌توان به پیستون، میل‌لنگ، شاتون خودرو و... اشاره کرد که عملیات تبدیل سوخت به انرژی را انجام می‌دهند. یکی از سوالات رایج که برای بسیاری از افراد پیش میاید این است که مراحل چهارگانه تنفس، تراکم، انفجار و تخلیه در موتورهای چهارزمانه به چه صورت شکل می‌گیرد؟

پیستون‌ها به‌وسیله‌ی شاتون به میل‌لنگ متصل می‌شوند، با چرخش میل‌لنگ خودرو و  پیستون‌های داخل سیلندر از بالا شروع به حرکت می‌کنند و سوپاپ هوا باز می‌شود در اینجا پیستون با پایین رفتن، هوا را مکش می‌کند و با سوخت ترکیب کرده و سیلندر را پر می‌کند.


انواع آرایش قرارگیری سیلندر خودرو

آرایش خطی در سیلندرها جزو اولین آرایش مورداستفاده در خودروها بوده، اکثر موتورهای چهار سیلندر هنوز هم از همین آرایش خطی استفاده می‌کنند، قرار گرفتن سیلندرها پشت سر هم و در یک راستا، تعمیرات این مدل از خودروها را آسان کرده است.
آرایش خطی با زاویه

در این نوع آرایش سیلندرها مانند آرایش خطی پشت سر هم و در یک راستا قرارگرفته‌اند با این تفاوت که دارای زاویه هستند. این موتورها در عین کوچکی و کم‌حجمی دور گیری سریعی دارند، یعنی شتاب گیری خودرو در دورهای پایین به‌راحتی صورت می‌گیرد.

این موتورها با فضای اریب مانندی که ایجاد می‌کنند کار را برای تعمیرکاران آسان کرده و فضای مناسبی برای تعمیرات ایجاد می‌کند، در پژو 405 از این نوع از آرایش استفاده‌شده است.


آرایش w شکل

این نوع از موتورها معمولا برای خودروهای مسابقه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد، از مزایای این موتورها می‌توان به‌سرعت بالا و دور گیری بسیار مناسب اشاره کرد، ضمنا این موتورها صدای بسیار نرم و کمی ایجاد می‌کنند به حدی که خاموش یا روشن بودن خودرو به‌راحتی قابل‌فهم نیست.

این نوع از خودروها دارای معایبی هم هستند که یکی از این معایب، حرارت بالایی است که این موتورها ایجاد می‌کنند؛ و آن‌هم به دلیل فاصله کم میان محل قرارگیری سیلندرها است.


آرایش خورجینی V شکل

معروف‌ترین مدل موتورها بعد از آرایش خطی، آرایش خورجینی است. گاهی خودروسازان 12 سیلندر در یک خط قرار می‌دهند این نوع از آرایش در موتورهای سرعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند که البته معایبی هم به همراه دارد که یکی از این معایب وزن سنگین این نوع از موتورها است.


خیلی عالی به نظر میاد

بسته بندی محصول جالب بود و به سهولت نصب شد
ارسال شده توسط علی احمدی (تهران) 10 September 2019

آیا این بررسی برای شما مفید بود؟

بله با تشکر از شما
نمایش بیشتر

© Copyright 2019 All Rights Reserved

secured