بزرگترین فروشگاه لوازم یدکی و ابزارآلات

دریچه گاز ماشین

    دریچه گاز

انتخاب خودرو

برندها brands


دریچه گاز چه کاری انجام می دهد ؟

وظیفه تنظیم میزان گشتاور خودرو  و توان خروجی در موتورهای احتراق داخلی بر عهده دریچه گاز (Throttle) است که به‌وسیله‌ی یک شیر پروانه‌ای و تغیر در زاویه آن جریان هوای ورودی به موتور را تنظیم می‌کند، بنابراین میزان پاشش سوخت نیز متناسب با این میزان هوا کاهش‌یافته، درنتیجه توان و گشتاور خروجی موتور تنظیم می‌شود.
انواع دریچه گاز

به‌طورکلی می‌توان دریچه گاز را به دودسته تقسیم کرد:

دریچه گاز مکانیکی: شیر پروانه‌ای در دریچه گاز مکانیکی توسط کابل و به‌طور مستقیم با فشار دادن پدال گاز توسط راننده عمل می‌کند، ساده بودن سیستم و قیمت ارزان آن از مزایای این دریچه به شمار می‌رود.

دریچه گاز برقی: در این نوع دریچه گاز سیستم مستقیمی با پدال گاز وجود ندارد و دستور تغییر زاویه در دریچه گاز از واحد کنترل موتور (ECU) صادر می‌شود، البته این نکته را در نظر داشته باشید این امر با توجه به دستور راننده و شرایط حرکتی خودرو صورت می‌گیرد.

مقايسه دريچه گاز مکانيکي و برقي

در دریچه گاز برقی میزان هوای ورودی موتور، نسبت به دریچه مکانیکی دقیق‌تر محاسبه می‌شود که همین موضوع باعث برتری آن شده؛ اما نکته‌ای که برتری دریچه گاز برقی را بیشتر نشان می‌دهد کاهش مصرف سوخت و آلودگی است.

زمانی که راننده به‌طور ناگهانی پدال گاز را فشار می‌دهد، دریچه گاز مکانیکی به‌سرعت دستور راننده را به دریچه گاز منتقل می‌کند که در این صورت نسبت سوخت و هوا از حالت استاندارند خارج‌شده و باعث آلودگی و افزایش مصرف سوخت می‌شود.

در دريچه گاز برقي تغييرات ناگهاني دريچه گاز توسط سامانه مديريت موتور کاهش‌یافته و دریچه گاز به‌طور ملایم‌تری تغییر پیدا می‌کند که باعث کاهش میزان مصرف سوخت و آلودگی می‌شود.

سنسور دریچه گاز چیست؟


سنسور دریچه گاز (Throttle position sensor)  موظف است تا (ECU)  خودرو را از وضعیت دریچه گاز مطلع کند، این سنسور روی دریچه گاز انواع خودرو نصب می‌شود، در برخی از خودروها این سنسور در پشت دریچه گاز و در برخی دیگر در قسمت جلویی موتور نصب می‌شود.


علائم خرابی دریچه سنسور گاز چیست؟

اگر یکی از نشانه‌های زیر را در خودرو مشاهده کردید، احتمالا مشکلی در سنسور دریچه گاز وجود دارد: بدکار کردن موتور و خوب گاز نخوردن آن.

وقتی‌که خودرو در حالت ساکن قرار دارد و پدال گاز را فشار نمی‌دهید اما دور موتور بالا است.زمانی که پشت آمپر با فشار دادن پدال گاز یکسان نیست.دود کردن موتور، گاهی اوقات هم با گاز دادن، میزان دود کم یا زیاد می‌شود.نوسان در دورهای بالا به خاطر کثیفی و آب خوردگی، همچنین گاز هرز خوردن خودرو یا کپ کردن خودرو.بعد از تعویض سنسور حتما با دستگاه دیاگ آن را بررسی کنید.


خیلی عالی به نظر میاد

بسته بندی محصول جالب بود و به سهولت نصب شد
ارسال شده توسط علی احمدی (تهران) 10 September 2019

آیا این بررسی برای شما مفید بود؟

بله با تشکر از شما
نمایش بیشتر

© Copyright 2019 All Rights Reserved

secured