بزرگترین فروشگاه لوازم یدکی و ابزارآلات

لوازم یدکی خودرو

    تسمه تایم

انتخاب خودرو

برندها brands


تسمه تایم بخشی از یک موتور احتراق داخلی است که چرخش میل لنگ‌ها و چرخش میل بادامک را همگام سازی می‌کند، به طوری که سوپاپ های موتور در بازه‌های زمانی مناسب در هر ورودی سیلندر و اگزوز خودرو باز و بسته می‌شوند. به دلیل اهمیت نقش تسمه تایم در عملکرد خودرو، بررسی وضعیت و تعویض به موقع آن بسیار حائز اهمیت است. چرا که در صورت پارگی تسمه تایم به کل سیستم موتور خودرو آسیب جدی وارد می‌شود. به عنوان مثال در یک موتور چهار زمانه چهار مرحله وجود دارد: مرحله جذب، فشرده سازی، مرحله احتراق و فاز اگزوز. در مرحله جذب یا همان‌مصرف، هوا و سوخت به داخل سیلندرها کشیده می‌شوند. در این مرحله دریچه‌های ورودی باز و دریچه‌های خروجی بسته هستند. در مرحله فشرده سازی و احتراق، هوا و سوخت مخلوط و فشرده شده و سپس توسط شمع ها مشتعل می‌شوند. در طی این دو مرحله همه دریچه‌ها بسته هستند. مرحله نهایی مرحله اگزوز است که در آن هوا و سوختی که از شیر اگزوز خارج می شود تخلیه می‌گردد. در این مرحله دریچه‌های خروجی باز و دریچه های ورودی بسته هستند. تسمه تایم باید تمام باز و بسته شدن سوپاپ ها و زمان بندی پیستون ها را در طول هر مرحله کنترل کند. در واقع تسمه تایم این اجازه را می‌دهد تا هر مرحله به ترتیب دقیق اتفاق بیفتد.


تسمه تایم ماشین


قیمت تسمه تایم خودرو

در برخی از خودروهای امروزی به جای تسمه تایم از زنجیر غلتکی استفاده می‌شود که عمر مفید طولانی‌تری داشته و بازدهی عملکردی بهتری در مقایسه با تسمه تایم دارد. کاربرد این زنجیرها از سال 1970 و 1980 زمانی که استفاده از تسمه تایم به یک امر عادی تبدیل شده بود، در برخی از اتومبیل‌های تولیدی معمول بود و سپس تنها در خودروهای سنگین مورد استفاده قرار گرفت. در سال‌های اخیر استفاده از زنجیرهای غلتکی دوباره رایج شده‌اند که دلیل آن دوام بیشتر نسبت به تسمه تایم، وزن و هزینه کم‌تر این قطعات است. هم‌چنین زنجیرهای غلتکی بی سر و صدا کار می‌کنند.

در موتورهای تداخل وجود تسمه تایم یا زنجیره برای جلوگیری از برخورد پیستون به سوپاپ‌ها بسیار مهم است. تسمه تایم معمولاً دارای یک کمربند دندانه‌دار است؛ یک کمربند محرک دندانه دار در سطح داخلی. تسمه تایم به موتور یک وسیله نقلیه این اجازه را می‌دهد تا به درستی کار کند، نقش مهمی در کنترل پیستون‌ها و سوپاپ های خودرو دارد. به زبان ساده، می‌توان گفت که تسمه تایم یک نوار لاستیکی تقویت شده است که در قسمت داخلی آن دندانه یا بریدگی وجود دارد که باز و بسته شدن سوپاپ‌های موتور را هماهنگ می‌کند. همزمان با چرخش میل لنگ تسمه تایم نیز به حرکت در می‌آید. سپس تسمه تایم میل بادامک را می‌چرخاند و هر دریچه را باز یا بسته می کند و به پیستون ها اجازه می دهد تا به بالا و پایین حرکت کنند. استفاده از تسمه تایم یا زنجیر غلتکی طراحان موتور را قادر می‌سازد که میل بادامک‌ها را از میل لنگ دورتر قرار دهند که از لحاظ ایمنی و عملکردی یک مزیت به شمار می‌آید. هم‌چنین در موتورهای دارای میل بادامک متعدد، یک تسمه تایم امکان قرارگیری میل بادامک‌ها را در فاصله مناسب از یکدیگر فراهم می‌کند. 

فروشگاه اینترنتی Cari4 از توزیع‏ کنندگان برتر لوازم یدکی ماشین آلات سبک و سنگین در سطح کشور می‌باشد و با کادری مجرب از متخصصان تمامی محصولات لوازم یدکی خودرو را از لحاظ اصالت و کیفیت تضمین کرده و پاسخگوی تمام نیاز‏های مشتریان در سطح کشور است. ارسال سریع سفارشات و بهره‌گیری از بسته‌بندی‌های اصولی جهت جلوگیری از آسیب دیدن انواع تسمه تایم موتور وجه تمایز مجموعه Cari4 می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.


خیلی عالی به نظر میاد

بسته بندی محصول جالب بود و به سهولت نصب شد
ارسال شده توسط علی احمدی (تهران) 10 September 2019

آیا این بررسی برای شما مفید بود؟

بله با تشکر از شما
نمایش بیشتر

© Copyright 2019 All Rights Reserved

secured