بزرگترین فروشگاه لوازم یدکی و ابزارآلات

میل لنگ خودرو

    میل لنگ

انتخاب خودرو

برندها brands


میل لنگ یا crank shaft، یک میله محوری چرخان است که (با همکاری شاتون‌ها)، حرکت دو طرفه پیستون خودرو  را به حرکت چرخشی تبدیل می‌کند.

 

میل لنگ ماشین


میل لنگ چیست؟

 میل لنگ‌ها معمولا در موتورهای احتراق درونی به کار می‌روند و شامل مجموعه‌ای از میل‌ها و انگشتی‌ها هستند که به شاتون‎ها متصل می‌شوند. میل لنگ درون موتور و از طریق بلبرینگ‌  خودرو می‏‎چرخد و انگشتی هم درون شاتون از طریق بلبرینگ شاتون چرخش دارد. میل لنگ‎ها معمولا فلزی هستند و مدل‌های جدیدشان هم از فولاد مصنوعی ساخته می‌شوند.

 

میل لنگ خودرو

 

میل لنگ چطور کار می‌کند؟

میل لنگ توسط بلوک موتور پشتیبانی می‌شود. یعنی بلبرینگ‌های اصلی موتور، به میل لنگ‌ها اجازه چرخش درون بلوک را می‎دهند. حرکت بالا-پایینِ هر پیستون، از طریق شاتون به میل لنگ‌ها منتقل می‎شود. معمولا یک چرخ لنگر به یکی از سرهای میل لنگ وصل است تا انرژی چرخشی را ذخیره و سرعت چرخشی بهتری فراهم کند. این سیستم، در تداوم نیروی دریافتی هم نقش مهمی دارد، همچنین (معمولا با همکاری یک دمپر یا تعدیل‌کننده هارمونیک که به انتهای دیگر میل لنگ وصل است)، لرزش پیچشی را کاهش می‌دهد.

 

ساختار میل لنگ

میل لنگ در معرض فشار زیادی قرار دارد، فشاری که گاهی تا 8.6 تن یا 19000 پوند بر سیلندر هم بالا می‏‎رود. میل لنگ‌هایی که در موتورهای تک سیلندر خودرو به کار می‌روند معمولا طراحی ساده‎تری نسبت به میل لنگ‌های موتورهای چند سیلندر دارند. میل لنگ ها یا تک قطعه‏ای هستند یا از قطعاتی شبکه مانند ساخته می‎شوند که با استفاده از گیره به هم وصل شده‌اند (اسم این نوع، "میل لنگ سازه‌‍ای" است). در بسیاری از استفاده‌های اتومبیلی، میل لنگ تک قطعه‌ای به همراه بلبرینگ‌های ساده یا پوشش‎دار استفاده می‎شود تا ذخیره بنزین فشرده شده را نگهداری کند. این بنزین، فاصله میان بلبرینگ‌ها و انگشتی‌های میل لنگ را پر کرده و یک لایه نازک هیدرودینامیک می‎سازد که روی سطوح فلزی شناور می‎ماند و از تماس فلزات با هم در هنگام چرخش جلوگیری می‏‎کند. این لایه بسیار نازک است و اصطکاک خیلی کمی دارد.

 میل لنگ


چه عواملی باعث آسیب به میل لنگ می‌شوند؟

میل لنگ‌ها معمولا به دلیل خرابی قطعات مختلف موتور از کار می‌افتند و خودشان از نظر درونی، بی‌دلیل آسیب نمی‌بینند. همین موضوع تعیین یک عمر استاندارد برای میل لنگ را کمی سخت می‎کند. این یعنی اگر شرایط نگهداری شما از ماشین ایده‌آل باشد، ممکن است هیچوقت مجبور به تعویض میل لنگ نشوید. اما هر کدام از این عوامل، می‌توانند به میل لنگ سیستم خودروی شما آسیب بزنند.

- دمای بیش از اندازه (اگر روغن، کار خنک‌سازی را انجام ندهد)

- فشار

- خوردگی یا تحلیل رفتن به دلیل وجود مواد شیمیایی یا اسید در بنزین آلوده

- تماس با گرد و خاک یا آلودگی در بنزین 

- خرابی به دلیل نشت بنزین

- تماس فلزات با هم (به دلیل عدم کارکرد لایه بنزین)


خیلی عالی به نظر میاد

بسته بندی محصول جالب بود و به سهولت نصب شد
ارسال شده توسط علی احمدی (تهران) 10 September 2019

آیا این بررسی برای شما مفید بود؟

بله با تشکر از شما
نمایش بیشتر

© Copyright 2019 All Rights Reserved

secured