بزرگترین فروشگاه لوازم یدکی و ابزارآلات

سر سیلندر خودرو

    سر سیلندر

انتخاب خودرو

برندها brands

 


سر سیلندر( sylinder head ) یکی از اجزای اصلی موتور خودرو محسوب می‌شود که در قسمت بالای موتور و روی بلوک سیلندر قرار می‌گیرد و آن را می‌توان مکمل بلوک سیلندر دانست. سر سیلندر محفظه احتراق پیستون خودرو را ایجاد کرده و سوپاپ‌ها، بادامک‌ها و سایر اجزای تایمینگ به روی آن نصب می‌شوند.جنس سر سیلندرها از آلومینیوم، چدن باکیفیت و انواع آلیاژ آلومینیوم است؛ که با استفاده از آخرین روش‌ها و فناوری‌های قالب‌گیری، ساخته می‌‌شوند.سر سیلندر چه نقشی در سیستم ماشین دارد و خراب شدنش چه ضررهای به خودرو می‌رساند؟ در این مطلب نقش و عملکرد سر سیلندر را می‌شناسیم و چند نشانه خرابی این قطعه را هم مرور می‌کنیم.


سر سیلندر ماشین

 سر سیلندر چیست؟

در موتورهای داخلی احتراقی، سر سیلندر یا Cylinder head  معمولا در قسمت بالایی سیلندرها در بلوک سیلندری قرار می‎گیرد و مجموعه‌ای به نام "حفره احتراقی" را شکل می‌دهد. این مجموعه توسط قطعه‎ای به نام سر واشر بسته می‌شود. در بیشتر موتورها، سر سیلندر همچنین فضایی ایجاد می‌کند که هوا و سوخت بتوانند به سیلندر برسند و گازهای داغ و سمی از طریق اگزوز به بیرون منتقل شوند.  سر سیلندر خودرو همچنین می‌تواند پایه‌ای برای سوپاپ‌ها، شمع‌ها یا انژکتورهای سوخت باشد. سیلندر در داخل خودش مسیرهای عبوری دارد که "درگاه" یا "شریان" هم خوانده می‎شوند. در این مسیرها، ترکیب سوخت با هوا از طریق ورود چندگانه، به درون شیرهای ورودی می‌روند و گازهای اگزوزی از طریق مسیر اگزوز به بیرون ماشین هدایت می‌شوند. در موتورهایی که با استفاده از آب سرد می‌شوند، سیلندر همچنین حاوی مسیرهای درونی برای خنک‌ساز موتور است (این خنک‌سازها معمولا ترکیبی از آب و ضدیخ هستند). در این مسیرها، گرمای اضافه از سر سیلندر و به طور کلی موتور، فاصله می‌گیرد و به بیرون می‌رود.


 سر سیلندرهای مختلف چه تفاوت‌هایی دارند؟

تعداد سر سیلندرهایی که در یک موتور قرار دارند، به تنظیمات و پیکربندی کلی موتور بستگی دارد. تقریبا تمام موتورهای این لاین (inline) یا غیرموازی مدرن، از سر سیلندرهای تکی استفاده می‌کنند که همزمان تمام  سیلندرها را پوشش می‌دهند.  موتورهای رادیال یا شعاعی، به ازای هر سیلندر یک سر سیلندر دارند که معمولا به شکل یک سازه یک قطعه‌ای است که از جنس خود سیلندر و به صورت متصل به آن ساخته می‎شود. موتورسیکلت‌ها هم اغلب همین سر سیلندرهای یک قطعه‎ای را دارند که معمولا  "سر سیلندر بشکه‌ای" نامیده می‌شوند. هر سر سیلندر با توجه به مواد تشکیل‌دهنده و کیفیت جنس به‌کاررفته، حرارتی را می‌تواند تحمل کند؛ اما اگر حرارت بیش‌ازحد تحمل باشد در اصطلاح می‌گویند که سر سیلندر سوخته است؛ و در این مواقع سر سیلندر را تعویض می‌کنند زیرا در اثر حرارت شکل ظاهری سر سیلندر تغییر می‌کند و قابل تعمیر نیست.

وقتی موتور گرم می‌شود گرما به سمت سر سیلندر که در بالای موتور قرارداد می‌رود، پس سر سیلندر گرم‌ترین قسمت موتور است؛ اگر برای باز و بستن سر سیلندر در بستن پیچ‌ها به ترتیب پیچ دقت نکنید و یا خیلی سفت آن‌ها را ببندید، احتمالا سر سیلندر تاب برمی‌دارد. سر سیلندر حاوی روغن است؛ این روغن برای از بین بردن اصطکاک و کاهش گرما استفاده می‌شود، به همین دلیل و با استفاده از مشاهده نشتی روغن به‌سادگی می‌توانید وجود خرابی را در آن تشخیص دهید.

 

سر سیلندر خودرو


نکاتی دیگر درباره باز و بستن سر سیلندر

•     زمانی که موتور گرم است به‌هیچ‌عنوان سر سیلندر را باز نکنید.

•     لوله‌های رادیاتور، ترموستات و بخاری را بازکنید تا محوطه کار بازتر و وسیع‌تر شود.

•     کاربراتور و درب قالپاق سوپاپ و همچنین کلیه شمع‌ها را بازکنید.

عیوب سر سیلندر

•     ترک‌خوردگی: حین تعمیر اگر ضربه‌ای شدید به آن وارد شود یا اگر آب در سر سیلندر براثر سرما دچار یخ‌زدگی شود سر سیلندر امکان ترک‌خوردگی دارد؛ که در این مواقع با دوختن یا جوش زدن می‌توان آن را تعمیر کرد.

•     تاب‌دیدگی: باز و بستن غلط پیچ‌های سر سیلندر و باز کردن سر سیلندر در زمان گرم بودن آن باعث تاب‌دیدگی می‌شود.

•     اگر واشر سر سیلندر زودبه‌زود می‌سوزد و یا موتور دیر روشن می‌شود و بدکار می‌کند؛ می‌تواند از علائم تاب‌دیدگی سر سیلندر  و سیلندر خودرو باشد.

•     کربن گرفتن: در اثر احتراق مخلوط هوا و بنزین، در اتاق احتراق مقداری دود تولید می‌شود، این دوده حجم اتاق را کوچک می‌کند که باعث احتراق زودرس شده و الکترودهای شمع دچار سرخ شدن کربن می‌شود.

•     از علائم کربن گرفتن سر سیلندر می‌توان به پت‌پت کردن موتور در سربالایی و یا دیر خاموش شدن خودرو بعد از بستن سوئیچ اشاره کرد.


خیلی عالی به نظر میاد

بسته بندی محصول جالب بود و به سهولت نصب شد
ارسال شده توسط علی احمدی (تهران) 10 September 2019

آیا این بررسی برای شما مفید بود؟

بله با تشکر از شما
نمایش بیشتر

© Copyright 2019 All Rights Reserved

secured