بررسی ضعف های خودرو تارا در Cari4
1400/06/15 ساعت 03:49:51

بررسی ضعف های خودرو تارا در Cari4

خودرو تارا در سال 1399 و با حضور رئیس جمهور روحانی رونمایی شد و از آن با عنوان نسخه‌ی ایرانی پژو 301 یاد می‌شود که تولید آن پس از خروج کمپانی پژو از ایران متوقّف شده است و در واقع، این اتومبیل نسخه‌ی فیس لیفت این اتومبیل با چراغ خودرو مدرن و زیبا و کاربردی می‌باشد.

اگرچه خودرو تارا از نظر فنّی تفاوت‌های بسیار کمی را با مدل اصلی ندارد ولی از نظر ظاهری تغییرات عظیمی را متحمّل شده است و به خودرویی جذّاب و مشتری پسند تبدیل شده است. در ادامه قصد داریم تا اطّلاعاتی را در رابطه با این اتومبیل و مشخّصات فنّی و ظاهری آن به شما عزیزان ارائه دهیم و شما را بیشتر با این خودروی تولید داخل آشنا سازیم.خودرو تارا یکی از جدید‌ترین تولیدات شرکت ایران خودرو محسوب می‌شود


 


ویژگی‌های خودرو تارا

خودرو تارا از نظر ظاهری تغییرات بزرگی را تجربه کرده است و به خودرویی چشم‌نواز و کاربردی تبدیل شده است. نمای روبرویی و پشتی این خودرو با تغییرات ایجاد شده بیش از پیش به خودروی فورد موستانگ شبیه شده‌اند و این ویژگی امتیاز مثبتی برای این اتومبیل محسوب می‌شود. چراغ خودرو تارا و سپر خودرو تارا از نظر ظاهری بسیار بهتر از سپر و چراغ پژو 301 ساخته شده‌اند و این موضوع با واکنش مثبت مردم از نمونه‌ی اوّلیه این خودرو همراه بوده است.

کاپوت این اتومبیل زیبا همچون کاپوت فورد موستانگ دارای یک برجستگی و انحنای زیبا می‌باشد و حال و هوای اسپرت بودن این خودرو را دوچندان کرده است و این کاپوت خودرو به خوبی با سایر اجزای نمای روبرویی هماهنگ شده است. سپر خودرو تارا نسبت به اندازه‌ی این خودرو از طرّاحی قابل قبولی بهره می‌برد و به نظر می‌رسد که طرّاحان شرکت ایران خودرو دقّت فراوانی را صرف زیبا‌تر شدن این قسمت کرده‌اند.

با این حال، این خودرو از نمای جانبی بسیار ساده و بدون جزئیات می‌باشد و تنها نکته‌ی مثبت آن استفاده از الگوهای خودروهای وارداتی برای ساخت گلگیر خودرو تارا است. اگرچه طرّاحی رینگ‌های این اتومبیل چنگی به دل نمی‌زند ولی این مسئله موجب کاهش زیبایی‌های این خودرو نشده است زیرا قسمت جلویی این اتومبیل تمامی توجّه‌ها را به خود معطوف نموده است.

طرّاحان شرکت ایران خودرو در ساخت نمای پشتی این اتومبیل نیز سنگ تمام گذاشته‌اند و استفاده از الگوهای چراغ‌های فورد موستانگ و دوج چارجر (شارژر) به خوبی جواب داده است و استفاده از این نوع طرّاحی ظاهر خودرو تارا را خشن‌تر و جذّاب‌تر کرده است. در کل، به نظر می‌رسد که این خودرو از نظر طرّاحی توانایی رقابت با مدل‌های خارجی را دارد و الگوهای استفاده شده در ساخت آن با دقّت و ظرافت انتخاب شده‌اند.شرکت ایران خودرو از خودرو تارا در سال 1399 با حضور رئیس جمهور روحانی رونمایی کرد 

فضای کابین خودرو تارا :

تاکنون عکس‌های جدیدی از فضای کابین خودرو تارا منتشر نشده‌اند ولی از عکس‌های موجود می‌توان برداشت کرد که فضای کابین این خودرو بهینه‌ سازی‌های بسیاری را نسبت به فضای کابین پژو 301 تجربه کرده است و این مسئله باعث افزایش رضایت مردم و کارشناسان از فضای کابین این اتومبیل شده است. به نظر می‌رسد که ایران خودرو سعی کرده است تا با حفظ کلّیات فضای کابین خودرو و با استفاده از مواد اوّلیه در دسترس خودرویی زیبا و کاربردی را طرّاحی نماید و تا حدودی نیز در این زمینه موفّق بوده است.

پنل مرکزی این اتومبیل دارای انحنایی زیبا در قسمت بالایی صفحه کیلومتر خودرو می‌باشد و این ویژگی جذّابیت فضای کابین آن را افزایش داده است ولی احتمالاً شیشه خودرو تارا از مدل‌های ایرانی الگوبرداری شده است تا هزینه‌های تولید آن کم‌تر شوند.

در بررسی‌های اوّلیه می‌توان متوجّه شد که فرمان این خودرو فاقد دکمه‌های کنترلی و طرّاحی منحصر به فرد است و شرکت ایران خودرو ترجیح داده است تا از الگوهای ساده برای طرّاحی فرمان خودرو تارا استفاده کند. در قسمت میانی پنل مرکزی این خودرو یک مانیتور مالتی مدیا به چشم می‌خورد که احتمالاً وظیفه‌ی کنترل بخش‌هایی از این خودرو را نیز بر عهده دارد و وجود آن در یک خودروی سدان امروزی لازم است.

همچنین، در نگاه اوّلیه به صندلی‌های این خودرو می‌توان متوجّه شد که این صندلی‌ها تفاوت‌های آشکاری را با صندلی‌های دیگر خودروهای شرکت سازنده ندارند و اظهار نظر در این رابطه پس از عرضه‌ی این خودرو به بازار امکان‌پذیر خواهد بود. در کل، فضای کابین و داشبورد خودرو تارا از نظر طرّاحی حرف‌های زیادی را برای گفتن ندارند و شرکت ایران خودرو به ارائه‌ی یک فیس لیفت ساده به متقاضیان اکتفا کرده است.

نمای جلویی این خودرو بسیار شبیه به نمای جلویی خودروی فورد موستانگ می‌باشد
مشخصات فنی خودرو تارا 

شرکت ایران خودرو در ساخت خودرو تارا از یک موتور EC5 و 1.6 لیتری استفاده کرده است و این موتور توانایی تولید 110 اسب بخار انرژی در 6000 دور در دقیقه را دارد و گشتاوری معادل با 150 نیوتن متر را در 4500 دور در دقیقه ایجاد می‌کند. گیربکس خودرو تارا از نوع 6 دنده و اتوماتیک می‌باشد و از ترمز‌های دیسکی و خنک شونده در فرایند ساخت سیستم ترمز آن استفاده شده است. ظرفیت باک این اتومبیل زیبا 50 لیتر عنوان شده است و از آن‌جایی که موتور EC5 در سیکل ترکیبی تنها 7.15 لیتر بنزین را به ازای طی کردن مسافتی معادل با 100 کیلومتر مصرف می‌کند و از استاندارد یورو 5 در زمینه‌ی مصرف سوخت برخوردار است، به نظر می‌رسد که این خودرو از نظر مصرف سوخت خودروی مناسبی برای رانندگی در جادّه‌های بین شهری باشد.

اگرچه اطّلاعاتی در رابطه با حداکثر سرعت خودرو تارا توسّط شرکت ایران خودرو عرضه نشده است ولی با در نظر گرفتن قدرت موتور این خودرو و وزن 1190 کیلوگرمی آن می‌توان حدس زد که حداکثر سرعت این خودرو باید در حدود 190 کیلومتر در ساعت باشد و شتاب اوّلیه آن با احتساب کیفیّت جادّه و نوع بنزین مصرف شده در حدود 9.5 تا 10 ثانیه خواهد بود و این موارد نشان دهنده‌ی تفاوت‌های جزئی این اتومبیل با سایر خودروهایی داخلی همچون دنا می‌باشد.

در کل، خودرو تارا از نظر مشخّصات فنّی تفاوت چشمگیری را با سایر خودروهای تولید داخل ندارد و از آن‌جایی که شرکت سازنده این خودرو عنوان کرده است که بیش از 90 درصد قطعات این خودرو در داخل کشور ساخته شده‌اند، به نظر می‌رسد که این اتومبیل از نظر فنّی توانایی رقابت با خودروهای سدان وارداتی را نخواهد داشت.

شرکت ایران خودرو از موتور EC5 برای ساخت خودرو تارا استفاده کرده است
امکانات رفاهی و ایمنی:

خودرو تارا با امکانات رفاهی و ایمنی نسبتاً قابل قبولی به بازار عرضه خواهد شد و چنانچه مدیران ارشد ایران خودرو امکانات این خودرو را به دلیل نوسانات دلار کاهش ندهند، می‌توان این اتومبیل را خودرویی ایده‌آل برای یک خوانواده‌ی کم جمعیّت در نظر گرفت. از جمله امکانات رفاهی و ایمنی خودرو تارا می‌توان به مواردی همچون: سیستم ترمز ABS به همراه سیستم‌های کنترل پایداری EBA، HSA و ESC، فرمان برقی، 4 عدد کیسه هوا، ایموبلایزر، قفل مرکزی، سیستم ورود و خروج به خودرو بدون استفاده از کلید، سیستم تهویه اتوماتیک به همراه تنظیمات الکتریکی، نمایشگر 7 اینچی، دوربین دنده عقب، صندلی راننده با امکان تنظیم برقی در 6 جهت، سیستم ایزوفیکس، آینه‌های جانبی با امکان تنظیم برقی، شیشه بالابر‌های برقی، سیستم گرمکن شیشه عقب خودرو، سنسور باران، سقف خودرو سانروف‌،‌ قابلیّت تنظیم ارتفاع چراغ‌های جلویی خودرو، سیستم روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ‌ها، کروز کنترل و سیستم تنظیم باد اتوماتیک لاستیک‌ها اشاره کرد.

اگرچه در نگاه اوّل امکانات ذکر شده برای خودرو تارا کامل به نظر می‌رسند ولی این امکانات جزو تجهیزات پایه‌ی تمامی خودروهای وارداتی هستند و ایران خودرو نتوانسته است تا خودرویی بروز و دارای امکانات پیشرفته را به بازار عرضه کند و این مسئله نشان می‌دهد که سازندگان خودرو در ایران همچنان قصد ارائه‌ی خدمات باکیفیّت به مشتریان را ندارند. در کل، خودرو تارا از نظر امکانات رفاهی در حد قابل قبولی قرار دارد و همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره شد، امکانات آن توانایی رفع نیاز‌های یک خانواده‌ی کم جمعیّت را دارا می‌باشند. 

چراغ‌های پشتی خودرو تارا به زیبایی طرّاحی و ساخته شده‌اند


قیمت خودرو تارا

تاکنون قیمت رسمی خودرو تارا توسّط شرکت ایران خودرو عنوان نشده است ولی هم اکنون امکان پیش خرید این خودرو با مبلغی در حدود 120 تا 150 میلیون تومان وجود دارد و کسانی که از این طریق برای خرید خودرو اقدام کرده‌اند باید مابع‌التفاوت قیمت خودرو را در زمان تحویل به شرکت ایران خودرو پرداخت نمایند. با این حال، به نظر می‌رسد که قیمت این اتومبیل زیبا در حدود قیمت خودروهایی همچون دنا پلاس باشد و این قیمت برای خودرویی با چنین امکانات قابل قبول نیست و بسیاری از مردم توانایی خرید آن را نخواهند داشت و این افراد باید دوباره به سراغ خرید تولیدات بی‌کیفیّت شرکت‌های خودروسازی ایرانی بروند‌.


مقالات مرتبط

© Copyright 2019 All Rights Reserved

secured