بزرگترین فروشگاه لوازم یدکی و ابزارآلات

لوازم یدکی خودرو

    پمپ روغن

انتخاب خودرو

برندها brands


پمپ روغن خودرو از قطعات مهم است که نقش مهمی را در وسایل نقلیه ایفا می‌کند. اویل پمپ نیرویی که برای کارکرد نیاز دارد را با استفاده از میل لنگ دریافت می‌کند و نقش مهمی در کارایی موتور ایفا می‌کند.همان طور که می‌دانید موتور قلب ماشین است؛ قطعاتی که درون موتور هستند در دما و فشار بالا کار می‌کنند و میزان سرعت حرکت آن‌ها خیلی زیاد است؛ به همین دلیل زمانی که پیستون داخل سیلندر بالا و پایین می‌رود بین قطعات فلزی اصطکاک ایجاد شده که از کیفیت قطعات کم می‌کند؛برای این که دما زیاد نشود و همین طور قطعات آن از بین نروند روغن را به جریان در می‌آوردن که برای انجام آن از اویل پمپ یا همان پمپ روغن استفاده می‌کنند.


پمپ روغن خودرو


اویل پمپ چیست

تا به این جا با کلیات پمپ روغن و دلیل وجود آن در ماشین آشنا شدید. روغنی در درون کارتر وجود دارد که اعمال فشاری که از سمت پمپ می‌آید به قطعات موتور خودرو می‌رسد و از ایجاد فرسایش بین آن‌ها جلوگیری می‌کند و در ادامه دما زیاد نمی‌شود؛ این پمپ که این کار را انجام می‌دهد اویل پمپ نام دارد که به پمپ روغن هم گفته می‌شود. وجود اویل پمپ سبب شده تا موتور طول عمر زیادی داشته باشد و قطعات آن خسارت نبینند. زمانی که اویل پمپ خراب شود؛ باید از فروشگاه لوازم یدکی خودرو ، قطعه‌ای با کیفیت از آن تهیه شود تا به قلب ماشین یعنی موتور آسیب نزند.

انواع اویل پمپ

اویل پمپ ماشین به سه دسته کلی طبقه بندی می‌شود که در ادامه به هر کدام اشاره خواهیم کرد.

پمپ دنده‌ای: این مدل با استفاده از چرخش دو دنده یک اندازه کار کرده در این مدل ابتدا روغن به پمپ می‌رود و سپس بین چرخ‌دنده‌ها قرار گرفته و سپس از بدنه پمپ به بیرون می‌رود.

اویل پمپ روتوری: این مدل هم از نظر کارایی مشابه پمپ دنده ای می‌باشد با این تفاوت که در درون آن‌ها، یک چرخ دنده به کار رفته است.

اویل پمپ سوزنی: مدل سوم اویل پمپ روغن درون آن‌ها با استفاده از پلانجر و فنر به بیرون فرستاده می‌شود؛ این مدل بیشتر در موتور سیکلت‌ها هستند.

خرابی اویل پمپ

یک سری علامت‌ها وجود دارند که به شما نشان می‌دهند که اویل پمپ خراب است که عبارتند از:

•     صدا دادن سوپاپ‌های ماشین

•     کم شدن فشار روغن

•     بیشتر شدن دمای موتور

•     سرو صدا پمپ روغن


روشن شدن چراغ چک موتور یا کم شدن فشار روغن

از آن جایی که فشار روغن با استفاده از پمپ روغن تنظیم می‌شود؛ زمانی که اویل پمپ خراب شود، فشار شروع به کم شدن می‌کند. زمانی که فشار کم شد؛ ابتدا باید سطح روغن را بررسی شود؛ اگر خیلی پایین باشد؛ باید روغن بیشتری به آن اضافه نمایید تا سطح آن دوباره عادی گردد. زمانی که فشار روغن پس از کارکردن باز هم پایین باشد، نشانه خرابی اویل پمپ است که باید آن را عوض کنید. زمانی که روغن به موتور وارد شود به عنوان روان کننده شروع به کار کردن و قطعات موتور را خنک نگه می‌دارد.

زمانی که موتور خودرو روغنش کافی نباشد، این قطعات با هم دیگر برخورد کرده و دمای زیادی تولید می‌کنند که دمای موتور بالا می‌رود. اگر موتور بیش از حد داغ شود اجزای آن صدمه می‌بینند و جبران این صدمات هزینه بالایی خواهند داشت؛ پس اگر چراغ چک شما روشن شد سریع به تعمیرگاه مراجعه کنید.یکی دیگر از علائم خرابی اویل پمپ، سر و صدا کردن سوپاپ‌هاست. زمانی که موتور می‌تواند ادامه کار داشته باشد که سوپاپ‌ها خوب کار کنند. این قطعات به روغن اویل پمپ وابسته هستند تا روغن کاری شوند. اگر روغن کاری خوب نشوند با مشکل روبه رو می‌شوند. از این رو اگر اویل پمپ یا پمپ روغن مشکل داشته باشد، سوپاپ‌ها صدا می‌دهند. 


خیلی عالی به نظر میاد

بسته بندی محصول جالب بود و به سهولت نصب شد
ارسال شده توسط علی احمدی (تهران) 10 September 2019

آیا این بررسی برای شما مفید بود؟

بله با تشکر از شما
نمایش بیشتر

© Copyright 2019 All Rights Reserved

secured