صفحه کلاچ خودرو


اگر بخواهیم ساده بگوییم، کلاج در واقع یک نوع ابزار مکانیکی است که در وسایل نقلیه، نیروی چرخشی را از موتور به چرخ‌ها منتقل می‌کند. کلاج، قسمتی از ماشین است که دو میل چرخان (یا تعداد بیشتری از آن‌ها) را به هم مرتبط می‏کند. در ماشین‌های غیراتوماتیک (آن‌هایی که دنده دستی دارند)، کلاج ارتباط میان محور موتور و محورهایی است که چرخ‌های ماشین را می‌چرخانند. ارتباطی که به نوبه خودش بسیار مهم است.
نقش صفحه کلاچ در ماشین


 کلاج بخشی حیاتی از سیستم عملکردی ماشین محسوب می‌شود. آن هم به این دلیل که موتور در تمام لحظات روشن بودن ماشین، در حال فعالیت است اما چرخ‌ها همیشه در حال حرکت نیستند، این جاست که ارتباط درست و دقیق بین این دو بخش اهمیت زیادی پیدا می‌کند. برای این که خودرو بتواند هم نهایت سرعت را داشته باشد و هم موقع نیاز، بدون خاموش شدن موتور کاملا متوقف شود، نیاز است که رابطه میان چرخ‌ها و موتور به صورت موقت قطع شود. صفحه کلاج و چرخ طیار (که در بعضی از جاها چرخ لنگر هم خوانده می‌شود)، دو جز اصلی کلاج هستند که این کار را انجام می‌دهند.

اگر پای شما روی پدال کلاج نباشد، یک سری سیم و فنر در ماشین وجود دارند که صفحه کلاج را به صفحه فشار چسبیده نگه می‌دارند تا کار خودش را بکند.
نحوه کار صفحه کلاچ


فشاری که از سیم‌ها و فنرها  وارد می‌شود، همچنین صفحه کلاج را به چرخ طیار متصل می‎کنند. این اتصال، موتور را به محوری مرتبط می‎کند که چرخ‌ها را به حرکت در می‌آورد و کاری می‏کند که بتوانند همزمان با هم بچرخند. وقتی شما پایتان را روی پدال کلاج می‌گذارید در واقع نیرویی را آزاد می‎کنید که از طریق یک سری فنر و گیره، صفحه فشار را از صفحه کلاج جدا می‎کند. این امر، ارتباط میان چرخ‌ها و موتور در حال چرخش را قطع می‌کند. این یعنی چرخ‌ها همچنان در حال چرخش هستند ولی نه از طریق نیروی موتور، بلکه با نیروی محرکه‌ی خودشان.علایم خرابی صفحه کلاج


خودروهای مدرن از سیستم‌های پیشرفته و قدرتمند کلاج استفاده می‎کنند. این سیستم‎ها طوری طراحی‌ شده‌اند که تا سیصد هزار کیلومتر (بسته به مدل وسیله نقلیه و شیوه رانندگی) دوام بیاورند. اما رانندگی خطرناک، جاده‌های خراب و عوامل دیگر می‌توانند صفحه کلاج را زودتر از این‎‌ها از کار بیاندازند. این‎ها نشانه‎های یک کلاج خراب هستند:

نرمی در هنگام فشار دادن: اجزای درونی کلاج طوری طراحی شده‌اند که معمولا برای فشار دادنشان نیروی زیادی لازم دارید و سفتی‎‌شان را حس می‎کنید. یک کلاج خیلی نرم، یعنی چیزی درون آن دچار مشکل شده.

در رفتن کلاج: این حالت به ویژه وقت رانندگی روی سر بالایی یا حمل بار زیاد اتفاق می‌افتد و می‌تواند به موتور شما ضربه بزند.

صدادار بودن کلاج: وقتی پایتان را روی کلاج فشار می‎‌دهید صدایی می‎‌شنوید؟ این یعنی کلاج شما مستهلک شده و باید آن را تعویض کنید.

© Copyright 2019 All Rights Reserved

secured