فیلتر هوا در ماشین

مثل تمام فیلترها در هر سیستمی، فیلتر خودرو وظیفه جلوگیری از ورود آلودگی، ذرات مضر و گرد و خاک و زباله به موتور و سیستم خودرو را انجام می‌دهد. در واقع فیلتر هوا ، قطعه‌ای است که هوای خودروی شما را پاک نگه می‌دارد.


عملکرد فیلتر هوا

شاید وقتی از قطعات موتور خودرو صحبت می‌کنید، فیلتر هوا یکی از آخرین چیزهایی باشد که به فکرتان می‌رسد اما واقعیت این است که این فیلتر نقشی حیاتی در پاک نگه داشتن سیستم خودروی شما دارد. همه موتورهایی که با سوخت کار می‌کنند، نیاز مداومی به هوا دارند تا عملکردشان حفظ شود. فیلتر هوا، هوا را قبل از ورود به سیلندر پاک می‌کند تا گرد و خاک، شن و ماسه و انواع آلودگی‌های دیگر وارد خودروی شما نشوند و به آن آسیب نزنند. برای درک بهتر عملکرد این فیلتر می‎توانید آن را با بینی انسان مقایسه کنید. بینی هم هوایی که به ریه‌ها می‎رسد را تصفیه می‌کند تا بدن دچار آلودگی نشود.

 مواد اولیه فیلتر

فیلترهای هوا معمولا از نوعی فیبر کاغذی با صفحات آکاردئونی ساخته می‌شوند (صفحات آکاردئونی سطح تماس با هوا را افزایش می‌دهند). اما در بازار، فیلترهای فومی و دائمی هم وجود دارد که از جنس فیبر کربن اغشته به بنزین هستند. در بسیاری از ماشین‎های قدیمی، فیلتر هوا دایره‎ای شکل بود و در قسمت بالایی موتور نصب و به راحتی با یک گیره از سیستم جدا می‎شد. امروز اما فیلتر هوا، یک کارتریج مربعی شکل است که در یک جعبه پلاستیکی شکل قرار می‎گیرد. البته تعویض فیلتر هوا هنوز هم خیلی ساده است و با صرف چند دقیقه وقت و بیرون آوردن چند پیچ و گیره انجام خواهد شد.


زمان تعویض فیلتر هوا

مدت زمان تعویض فیلتر هوای هر ماشین با بقیه ماشین‌ها فرق دارد. این زمان به عواملی مثل میزان کارکرد، محیط اطراف ماشین و شیوه رانندگی بستگی دارد. مثلا اگر در یک کلان‌شهر شلوغ زندگی می‌کنید، احتمالا فیلتر هوای شما خیلی زودتر از خودرویی که فقط در یک منطقه کوهستانی با هوای پاک رانده می‎شده نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

فیلترهای بسیار قوی

فیلترهای مدرن امروزی، تا نود و هشت درصد گرد و غبار و آلودگی را جذب کرده و از ورودشان به سیستم موتور جلوگیری می‎کنند. یک فیلتر هوای باکیفیت و قوی می‌تواند حتی ذراتی به کوچکی 5.5 میکرون را جذب کند (برای درک بهتر این موضوع بد نیست بدانید که موی انسان، 50 میکرون ضخامت دارد). اگر فیلتر هوای ماشین از کار بیفتد یا کارش را به هر دلیلی انجام ندهد، آلودگی وارد موتور خواهد شد و آرام آرام به ذخیره بنزین می‎رسد. بعد از این، سوپاپ‌ها، حلقه‌های پیستون و حتی دیواره‌های سیلندر در خطر از کار افتادگی قرار می‎گیرند.

© Copyright 2019 All Rights Reserved

secured