بزرگترین فروشگاه لوازم یدکی و ابزارآلات

لوازم یدکی خودرو

    میل بادامک

انتخاب خودرو

میل بادامک آئودی میل بادامک آلفارومئو میل بادامک اس دبلیو ام میل بادامک ام جی میل بادامک ام وی ام میل بادامک اپل میل بادامک بایک میل بادامک برلیانس میل بادامک بسترن میل بادامک بنز میل بادامک بورگوارد میل بادامک بی ام و میل بادامک بیسو میل بادامک تویوتا میل بادامک جک میل بادامک جیلی میل بادامک دامای میل بادامک دانگ فنگ میل بادامک رنو میل بادامک سانگ یانگ میل بادامک سوائیست میل بادامک سوبارو میل بادامک سوزوکی میل بادامک سیتروئن میل بادامک فوتون میل بادامک فولکس میل بادامک فیات میل بادامک لندمارک میل بادامک لوتوس میل بادامک لکسوس میل بادامک لیفان میل بادامک مازراتی میل بادامک مزدا میل بادامک میتسوبیشی میل بادامک نیسان میل بادامک هاوال میل بادامک هایما میل بادامک هن تنگ میل بادامک هوندا میل بادامک هیوندای میل بادامک ولوو میل بادامک پروتون میل بادامک پورشه میل بادامک پژو میل بادامک چانگان میل بادامک چری میل بادامک کوپا میل بادامک کیا میل بادامک گریت وال میل بادامک یواز

برندها brands

 


میل بادامک چیست؟

میل بادامک یا همان میل‌سوپاپ قطعه‌ای در موتور خودرو است که وظیفه‌ی باز و بسته کردن سوپاپ‌ها را بر عهده دارد، شکل ظاهری این قطعه به‌صورت استوانه‌ای فلزی است که محورهایی دایره‌ای و بیضی‌شکل به روی آن قرار دارد؛ بادامک‌هایی روی این قطعه وجود دارد که اسم میل بادامک با توجه به آن انتخاب‌شده است.

میل بادامک (Camshaft) در برخی موتورها در بالای سیلندر قرارگرفته و در برخی دیگر در پایین موتور قرار دارد. میل بادامک قدرت خود را با استفاده از زنجیر، تسمه و دنده از میل‌لنگ می‌گیرد؛ سرعت چرخش میل بادامک در موتور چهارزمانه نصف سرعت موتور و در موتور دو زمانه برابر با سرعت موتور است.

 نیروی میل بادامک از طریق اسبک‌ها و میل تایپت به سوپاپ‌ها وارد می‌شود، اما در موتورهایی که میل‌سوپاپ در بالای سر سیلندر قرار دارد؛ بادامک مستقیما با اسبک‌ها در تماس است.وظایف میل بادامک

وظایف میل بادامک‌ها به‌طورکلی به سه دسته تقسیم می‌شود:

باز و بسته کردن سوپاپ‌ها توسط چرخش میل‌سوپاپ و قرارگرفته بادامک‌ها زیر تایپت ها

دایره‌ای خارج از مرکز روی میل‌سوپاپ وجود دارد که با قرار گرفتن شیطانک پمپ‌بنزین و بالا و پایین رفتن آن انتقال بنزین از باک به کاربراتور توسط پمپ‌بنزین انجام می‌شود.

دندانه‌هایی روی میل‌ بادامک وجود دارد که دنده دلکو و اویل پمپ را بکار می‌اندازد.انواع میل‌سوپاپ یا میل بادامک

میل بادامک (overhead valve (OHV

این نوع از میل بادامک‌ها در پایین موتور قرار دارد و نیرو را از طریق میله‌های بلندی به سوپاپ‌ها منتقل می‌کند، موتورهای این نوع از میل بادامک‌ها دوام بالاتری نسبت به مدل‌های دیگر دارد و ابعاد موتور در این مدل کوچک است؛ البته این مدل بسیار قدیمی محسوب می‌شود و نکته‌های منفی بسیاری هم دارد.


میل بادامک (single overhead camshaft (SOHC

این نوع از میل بادامک‌ها به‌صورت ردیفی در بالای سیلندر قرار دارند و بیشتر در موتورهای خطی مورداستفاده قرار می‌گیرند، در موتورهای خطی برای هر سیلندر دو سوپاپ در نظر گرفته‌شده است که دخالت میل بادامک برای باز و بسته کردن سوپاپ‌ها، زمان‌بندی آن‌ها را بسیار دقیق کرده است.


میل بادامک (double overhead camshaft (DOHC

موتورهای خطی دو میل‌سوپاپ DOHC نام دارند که در مدل‌های V شکل تعداد این مدل سوپاپ‌ها به چهار می‌رسد، این نوع از میل بادامک‌ها در بالای سیلندر به‌صورت جفت قرارگرفته‌اند و در این مدل میل بادامک‌ها دو سوپاپ برای ورود هوا، ورود سوخت و دو سوپاپ برای خروج گازهای حاصل از احتراق وجود دارد.

در بیشتر خودروهای مدرن از این نوع میل بادامک استفاده می‌شود، زیرا تزریق هوا در این نوع موتورها بهتر است و با حجم موتور یکسان قدرت بیشتری تولید می‌کند.


خیلی عالی به نظر میاد

بسته بندی محصول جالب بود و به سهولت نصب شد
ارسال شده توسط علی احمدی (تهران) 10 September 2019

آیا این بررسی برای شما مفید بود؟

بله با تشکر از شما
نمایش بیشتر

© Copyright 2019 All Rights Reserved

secured